גמילה מסמים

התמכרות לסם הינו תופעה שבמסגרתה תלוי האדם בחומרים וסמים שונים – סמים קלים או קשים. התלות בסמים עשויה לנבוע מגורמים שונים:  גורמים סביבתיים אשר משפיעים על המעשים של האדם, וגורמים גנטיים, לאדם שנולד להורים מכורים תהיה נטייה יותר קלה להתמכרות. ניתן לאבחן התמכרות זו באמצעות תסמינים שונים, למשל הרגשה שלא ניתן לתפקד ללא סם, כישלונות לניסיונות רבות להפסיק שימוש בסמים, בזבוז סכומים כספים על קניית סמים. יש כמה דרכים אשר ניתן לטפל ולעבור גמילה מהתמכרות זו.

טיפולים שונים לגמילה מסמים

התמכרות לסמים יכולה להיות מסוכנת לאדם ויכול לגרום לסיבוכים הפוגעים לבריאותו של המכור. בנוסף לכך, התמכרות יכולה להשפיע לרעה על החיים הסוציאליים של המכור. בימנו ניתן למצוא כמה מרכזים אשר מטפלים בהתמכרות זו באמצעות טיפולי שונים. מרכזים אלו מרכיבים תהליך ושלבים המתאים לפי כל מכור, ולפי סוג התמכרויות. ניתן להבדיל בין כל הטיפולים:

  • השלב הראשון הינו גמילה פיזית, גופו של המכור צריך להיפרד מהסמים.
  • לעיתים מטופלים זקוקים לתחליף סם על מנת להקל על תסמיני הגמילה מהתמכרות. במידה וכן, הנגמל פונה לתחנה אשר מתעסקים בתחום זה, עם מעקב רפואי.
  • לאחר מכן, הנגמלים מגיעים לתחנות אשר מעניקות להם יעוץ וטיפול פסיכו-סוציאלי. המשפחה של המטופל זכאים גם לטיפול זה.
  • לאחר טיפולים אלו, הנגמלים פונים והולכים במסגרות שיקום.
  • לסיום, המטופלים יכולים לחזור בחיים שלהם עם משפחות וחברים, אך הם זקוקים לעזרה נוספת על מנת לא לחזור לשימוש סמים. קיימות קהילות וקבוצות תמיכה אשר שבהן ניתן להיעזר במקרה הצורך.

טיפול נפשי להתמכרות מסמים

הטיפול הראשון אשר המכור צריך לעבור הינו הטיפול הפיזי. טיפול זה צריך להתבצע במסגרת אשר אנשי מקצוע כמו צוות רפואי נמצאים 24/7. שלב זה הינו מאוד קשה מכוון שהמכור צריך להיפרד מהסמים לגמרי, ומסיבה זו חשוב שהוא יהיה בליווי של צוות אשר עוזרים לו בתהליך זה.

לאחר מכן, הנגמל עובר טיפול נפשי המשמעותי לא פחות מתהליך של גמילה מסמים. בשלב זה מסייעים לנגמל לטפל בקשיים אשר הוא עבר במהלך תקופת התמכרות ובתהליך של טיפול גופנית. המטופל יכול לבחור אם לעבור טיפול נפשי במסגרת פתוחה או סגורה.

במסגרת הפתוחה הנגמל ממשיך להתגורר בסביבה אשר אליה הוא רגיל, ובמקביל מקבל יעוץ וטיפול נפשי בקליניקות. עליו להגיע כמה פעמים בשבוע על מנת לא לחזור לשימוש סמים, ולהמשיך את הטיפול.

במסדרת סגורה המטופל מקבל טיפול של כמה שבועות או חודשים בקהילות טיפולית. הנגמל מתגורר שם במהלך כל הטיפול, כך שהסיכויים לחזור לשימוש סמים נמוכים יותר מאשר טיפול במסגרת פתוחה.

יעוץ וטיפול דרך דואר אלקטרוני

תכירו את האתר "בנפשי" אשר מעניק שירות של יעוץ וטיפול באמצעות דואר אלקטרוני וצ'אט. אנשי מקצוע רבים בתחום זה, עוזרים מדי יום לאנשים אשר זקוקים ליעוץ וטיפול בנושאים שונים. הטיפול הנפשי מסייע לנגמלים לחזור למעגל העבודה והמשפחה ומצמצם את הסיכוי שהמטופל יחזור לסורו.

מה בנפשנו

קישורים

מאמרים

ענן תגים