טיפול בחרדת נטישה

קלישאה מורכת מתחום היחסים יכולה להיות נכונה כאשר לומדים עליה יותר ומבינים שיש בה הרבה יותר ממה שחושבים. חרדות שונות שמאפיינות את האנשים במאה ה-21 זוכות למענה קשוב של אנשי מקצוע והן הולכות וגוברות ככל שהלחצים המודרניים מתגברים. אנחנו רואים לא מעט חרדות שנוגעות להיבטים שונים בחיינו, חלקם נרכש עם הזמן כמו חרדות מהופעה על במה ודיבור מול קהל, חרדת מטוסים, חרדת בחינות ועוד. אבל החרדה המוכרת והבסיסית ביותר שמאפיינת אנשים רבים והיא גם גורמת לבעיות במערכות יחסים שונות היא חרדת נטישה. טיפול בחרדת נטישה כזאת הוא הכרחי למי שמרגיש שאיכות החיים שלו נפגעה קשות בגללה והוא רוצה לגלות איך אפשר להסתדר בלעדיה בחיים ולנהל שגרה בריאה ורגועה יותר שאינה כוללת מכשולים שאנחנו מציבים בעצמנו במערכות היחסים.

מגוון טיפולים בחרדות שונות, בהתאמה אישית

למגוון הגדול של חרדות מודרניות ועכשוויות ולכל מה שמפריע לנו במערכות יחסית אנחנו יכולים להתאים בקלות את הטיפולים והמטפלים שמייעצים ומלווים כל מי שזקוק לכך, בלי לוותר על הטיפול בגלל קשיי הגעה. הטיפולים יכולים להיות פרונטליים או במרכז שמספק ייעוץ וטיפול על ידי מטפלים אונליין. היום אנחנו יודעים שזוהי שיטה מצוינת שיכולה להחליף גם את מי שלא יכול להגיע לטיפול פיזי עצמו וחייב לקבל את הטיפול שלו רק באמצעים דיגיטליים. האפשרות לקבל טיפול בחרדת נטישה אונליין הייתה קריטית אצל אנשים רבים בגלל הסגרים של הקורונה ואנחנו יודעים על מצוקה רגשית גדולה אצל אנשים שלמעשה הרגישו נטושים פעם נוספת – בעיקר על ידי החברה, משפחה, חברים ועובדים. זה אמנם קרה לכולם אבל מי שסובל מחרדת נטישה שמקורה בבעיה אחרת יודע היטב שהיא תתגבר בשעת משבר שעלולה לגרום לה להחמיר, ולכן האפשרות לטפל בזה בצורה כזאת יכולה להקל מאוד על המטופלים.
מה חשוב לדעת על חרדת נטישה?

בדרך כלל, נהוג אצל אנשי המקצוע לקשר חרדה זו כמעט לכל התהליכים שאנחנו עוברים והם מושפעים ממנה ישירות. הנטישה יכולה להיות מורגשת מגיל ילדות בגלל צורת גידול מסוימת ומשפחה לא תומכת, או בגלל טראומות ומשברים שונים, אירועים קשים שגרמו לכך. אנחנו נושאים אותה מילדות משום שאז היינו זקוקים הכי הרבה לתשומת לב ולאהבה ולקשב, ולכן כל מה שאנחנו לומדים על דפוסי התנהגות אנושית ומערכות יחסים בריאות נובע משם. כך שחרדת נטישה יכולה להיות קריטית מאוד להבנת כישלונות שלנו במערכות יחסים ואפילו ביכולת שלנו להתמיד בלימודים ובעבודה. זה לא נעלם אף פעם אלא משנה צורה ונישא אתנו גם לימי ההתבגרות והבגרות שלנו. כשעוברים משבר כמו קורונה שבו כולם ננטשים בבת אחת זה ברור למה הטראומה הזאת הופכת להיות כללית וחוצת גבולות, ולכן יש גם יותר ביקוש לטיפולים כאלה. כאמור, טיפולים אונליין הם הפתרון שיכול לסייע לאנשים כאלה ולמרות שהם התחילו כבר לפני שנים ורק התעצמו והתפשטו יותר בזמן הקורונה, אנחנו יכולים לנצל אותם טוב יותר כיום, לטיפול במי שמרגיש חרדתי. כשמטפלים בחרדת הנטישה אפשר להגיע למצב של הרמוניה עם עצמנו ועם הרצונות שלנו ולא לנהל את חיינו מנקודת מחסור וכמיהה למשהו שלא קיבלנו, אלא ללמוד למצוא את הסיפוק והביטחון במה שיש לנו והוא הרבה מאוד.

מה בנפשנו

קישורים

מאמרים

ענן תגים