טיפול פסיכולוגי באינטרנט

התקדמות הטכנולוגיה והתרחבות השימוש באינטרנט בשני העשורים האחרונים הביאה לאפשרויות הפצה נרחבות של ידע ושירותים רפואיים. האינטרנט שינה את מהירות הגישה למידע ולתקשורת עם כמויות עצומות של אנשים. האפשרויות שנפתחו על-ידי האינטרנט בתחום הבריאות הפסיכולוגית הינן עצומות, ובשנים האחרונות מתפתח תחום הטיפול הפסיכולוגי באמצעות האינטרנט. מידע ושירותים פסיכולוגיים ניתנים באמצעות Skype, אפליקציות טלפוניות, דפי מידע, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי Cognitive Behavioral Treatment) CBT), קבוצות תמיכה לעזרה עצמית ועוד.

 

חשיבות הטיפול באינטרנט

כשליש מהאנשים המאובחנים עם הפרעה רגשית וזקוקים לעזרה פסיכולוגית אינם פונים לטיפול (Kessler et al., 1996). באמצעות האינטרנט אנשים יכולים לקבל מידע וטיפול באופן ששומר על פרטיותם. טיפול באינטרנט יכול להגיע לאנשים  שמתגוררים במרחק ממרכזי טיפול, למי ששירותי טיפול מבוסס ראיות למשל, CBT, אינו נמצא בסביבתם, לאנשים מוגבלים (למשל, נכים), מי שמעוניינים לשמור על אנונימיות ולמי שמתקשים לעמוד בהוצאות של טיפול פרטי, גם אם הוא מכוסה חלקית על-ידי חברות ביטוח או קופות החולים. הסרת מגבלות אלו מביאה להסרת עכבות בפנייה לטיפול ומקורות מידע.

אילו דרכים קיימות כיום ברשת לטיפול פסיכולוגי?

  1. תכניות טיפול/התערבות אינטראקטיביות לעזרה עצמית- תכניות טיפול מובנות באינטרנט כאשר הטיפול נעשה באופן עצמאי בעזרת תכנית הבנויה שלב אחר שלב בליווי בהתכתבות של מטפל מומחה. על פי רוב, תכניות אלו מבוססות על CBT ונקראות Internet CBT (ICBT) והן מציעות תרגול אינטראקטיבי (עם המטפל ברשת) והתכתבות באמצעות המייל או SMS. באוסטרליה, בריטניה ובהולנד, שירות זה ניתן על-ידי הממשלה ללא עלות.
  2. טיפול בהתכתבות- באמצעות אפליקציה או-ליין או באמצעות Skype .
  3. בלוגים וקבוצות תמיכה באינטרנט- על פי רוב נמצאות באתרים חברתיים (למשל, בטוויטר, פייסבוק) שבאמצעותן אנשים המתמודדים עם בעיה משותפת (על פי רוב) תומכים זה בזה ומעבירים מידע ביניהם.
  4. טיפול באמצעות מציאות מדומה Virtual Reality (VR) Therapy- הוא טיפול שמתפתח בשנים האחרונות ומאפשר התמודדות עם פוביות וחרדות כמו חרדת טיסה, חרדה פוסט-טראומטית ועוד.

השירותים הללו מתאימים בעיקר למי שרגיל לחפש מידע ולתקשר באמצעות הרשת, ולאנשים שסובלים מהפרעות פסיכולוגיות ופסיכיאטריות ברמת חומרה שאינה דורשת ליווי והשגחה צמודים פנים אל פנים כמו למשל אצל מטופלים עם דיכאון קשה ואובדנות או במהלך התקפים פסיכוטיים. בנוסף, ילדים כמובן חייבים להיעזר בהוריהם על מנת לצרוך טיפול ומידע באינטרנט.

מחקר שבחן את השפעת הטיפול באינטרנט מצא שיפור שנשמר לאורך תקופה ממושכת לאחר סיום הטיפול (למשל, Spek et al., 2007), ומחקר אחר לא מצא הבדלים בהשפעה בין טיפול באינטרנט לטיפול פנים אל פנים (Barak, Hen et al., 2008). כמו כן, נמצא שלתכניות טיפול שהן עצמאיות, אישיות ואינטראקטיביות (בליווי מטפל) הן יעילות מאוד. יחד עם זאת, על מנת לקבל טיפול יעיל מומלץ לפנות לטיפול מבוסס ראיות, הכוונה היא לטיפול שהוכיח את עצמו במחקרים רבים ועם אוכלוסיות שונות ובעיות שונות.

חשיבות הפניה לטיפול שהוכח מחקרית כיעיל

המחקר המבוסס ראיות הנרחב ביותר שנערך בעשור האחרון בחן את היעילות של טיפול/התערבות CBT ,ICBT אינטראקטיביות לעזרה עצמית. באופן חוזר, המחקר הראה שתכניות ICBT הינן יעילות מאוד בטיפול בחרדה, התקפי פאניקה, חרדה חברתית, OCD כאבי ראש וכאבים פסיכוסומטיים אחרים, הפרעה פוסט-טראומטית ועוד. בתכניות אלה המשתמש הוא אקטיבי ונעזר במידע ובתרגול שיטות להתמודדות. למרות הפרוטוקול המובנה של התכניות, הן דינמיות ואישיות, ומותאמות על-ידי המטפל המלווה לקשיים של המטופל.  תכניות אלו מציעות טיפול ופתרונות ממשיים לבעיות מגוונות ולגילאים שונים (ילדים, מתבגרים, מבוגרים). ליווי באינטרנט מאפשר למטפל להיות יותר מעורב ובכך להגביר מוטיבציה ולחזק ברית טיפולית. ICBT אינו מחליף טיפול פנים אל פנים, אלא יכול ללוות אותו ובכך לקצר את משך הטיפול, לייעל אותו, לקצר תורי המתנה ולהוזיל עלויות. כך, נחסכים משאבים למטופלים ולקופות החולים שמתקשות לספק שירותים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים לפונים. לבסוף, טיפול CBT יכול לשמש אמצעי שמעניק מידע ושיטות פסיכולוגיות לניהול והפחתת סימפטומים (לדוגמא סימפטומים של חרדה, התקפי פאניקה, אובססיביות וכפייתיות Obsessive Compulsive Disorder -OCD) וכך, להפחית מצוקה פסיכולוגית, למנוע החמרה ולשפר את תחושת הרווחה ואיכות החיים של הפונים.

בשנת 2014 בוצע מחקר ע"י Andersson וחוקרים נוספים מאוניברסיטת Link€oping, בשבדיה המחקר כלל מספר גדול של מחקרים ו- 1,053 נבדקים שסבלו מחרדת פאניקה, חרדה, פוביה, חרדה חברתית, הפרעת חרדה כללית, סימפטומים של דיכאון, כאבים כרוניים, בולימיה ותסמונת עייפות כרונית ו-OCD. תוצאות המחקר הראו שטיפול ICBT באינטרנט יעיל כמו טיפול פנים אל פנים.

מה בנפשנו

קישורים

מאמרים

ענן תגים