מה זה בעצם טיפול פסיכולוגי?

 טיפול פסיכולוגי הוא טיפול מיוחד ומקצועי באמצעים פסיכולוגיים. רוב שיטות הטיפול מאופיינות בשיחות ובקשר מילולי בין המטפל לבין המטופל. המטפלים יכולים להיות פסיכולוגים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים ובעלי מקצועות טיפוליים אחרים.

 

טיפול פסיכולוגי הוא קשר ייחודי בין שני אנשים

קשר בין אישי מוצלח מאופיין בכך ששני השותפים לקשר חשים שלפחות חלק מצרכיהם מסופקים על ידי האחר באופן קבוע.

הפונים לטיפול פסיכולוגי, בדרך כלל אינם מרגישים כך: ברוב המקרים מערכות היחסים שלהם אינן מספקות אותם. יתרה מזאת, הן מאכזבות, ומותירות  תחושות של ייאוש ושל חוסר אונים. זה מצער, אבל פעמים רבות פנייה לטיפול מתאפשרת רק בעקבות קיומן של תחושות קשות אלו.

לכל אחד מאיתנו ישנה מערכת תפיסות ייחודית לגבי קשרים אנושיים, ה"מופעלת" בכל פעם שאנו נמצאים בקשר. כך הדבר גם במפגש הטיפולי: המטופל בא לקשר הטיפולי עם קשייו, ועם התפיסות שיש לו לגבי קשרים אנושיים. הוא מגיע לטיפול עם ציפיות ומשאלות  שיחול שיפור במצבו, אך במקביל מגיע עימו גם ה "תסריט" הצרוב במוחו לגבי רגשות הייאוש וחוסר האונים הנלווים לקשרים אלו.

 

המטרה של הטיפול הפסיכולוגי

מטרה מרכזית של הטיפול הפסיכולוגי היא להפחית את השפעתו של התסריט (שנצרב בעיקר בתקופת הילדות המוקדמת) על מהלך החיים. מהלך זה יצליח אם המטפל יוכל להיחוות כנטול אינטרסים, הוא נמצא כולו עבור המטפל, ואינו מבקש דבר לעצמו. דרך כלל מהלך חייו של הפונה לטיפול אינו כזה. החוויה המרכזית של חייו היא שהאנשים המשמעותיים בחייו פועלים מתוך אינטרסים אישיים אך נוטים להסתירם. גם המטפל כמובן יחווה ככזה. כדי להבין טוב יותר את הנושא מומלץ למצוא פסיכולוג בקריות שיכול לתת לכם הבחנה מקצועית ובהמשך למצוא את הטיפול הכי מתאים.
הטיפול יוכל להפוך משמעותי אם המטפל יצליח לעבור את  ה "בחינות" בהן יעמיד אותו המטפל. הצלחה בבחינות אלו תהווה עבור המטופל סיטואציה אנושית ייחודית,  שתוכל ליצור יחס של אמון וקרבה ביניהם. יחס כזה מבוסס על יכולתו של המטפל להיכנס לעולמו של המטופל באופן מקבל ומכיל. הוא מאפשר למטופל חשיפה עצמית ופותח פתח לשינוי.

 

התאמת שיטת הטיפול

חשוב לדעת להתאים את שיטת הטיפול הפסיכולוגי לסוג ההפרעה ולחומרתה, אולם פסיכולוגים מומחים חלוקים בדעותיהם איך לעשות זאת. נערכו מספר רב של מחקרים שבאו לבדוק מהי שיטת הטיפול היעילה מכולן. תוצאות המחקרים הייתה מפתיעה. שיטת הטיפול אינה קובעת את המידה בה יאפשרו השינויים הרצויים. המאפיין המשמעותי המשפיע על תוצאות הטיפול הוא הקשר שנוצר בין המטפל ובין המטופל. למעשה הדבר אינו  צריך להפתיע אותנו  כל כך. זאת כיוון שקשר טיפולי בבסיסו הוא קשר בין שני אנשים.

מהו למעשה טיפול פסיכולוגי? פגישה בין שני אנשים, הנמצאים בתפקידים שונים,  המכוונת לרווחתו של אחד מהם. למעשה, ניתן לומר שכל מפגש בין שני אנשים שכוונתו טובה, מגביר את רווחתם. הדבר בוודאי נכון.

עם זאת, אנשים רבים נוטים לטעות ולהתייחס למפגש הטיפולי כאל עוד מפגש בין שני אנשים. לפקפק ביעילותו של הקשר הטיפולי בהשוואה למפגש בין שני חברי נפש.

שוב, מבלי לזלזל בחשיבותו ובמשמעותו של קשר כזה חשוב שנבחין בהבדל.  המפגש הטיפולי מתקיים  עם איש מקצוע שלמד והתנסה כיצד לעזור לאנשים. במפגש זה.

מה בנפשנו

קישורים

מאמרים

ענן תגים