שאלות נפוצות על טיפול באינטרנט

מהוא טיפול/ייעוץ באינטרנט וממתי הוא קיים?

טיפול וייעוץ דרך רשת האינטרנט קיימים בעולם הרחב כבר מאמצע שנות התשעים. כמו שרותים רבים אחרים בכל תחומי החיים, כך חדר האינטרנט גם לתהליכים של ייעוץ וטיפול פסיכולוגי. בדרך כלל מתרחש התהליך הזה ע"י התכתבות בדואר האלקטרוני, או ע"י תוכנות צ'אט, המאפשרות "פגישה מכוונת". קיימות גם דרכים נוספות כמו תהליכים קבוצתיים דרך פורומים או צ'אט קבוצתי ושימוש במצלמות אינטרנט. באתר "בנפשי" אנו מאפשרים תהליכים דרך מייל וצ'אט בתחומי ייעוץ וטיפול מגוונים.

באיזה תחומי טיפול מוצע טיפול ברשת?

אתר "בנפשי" הוקם כדי לאפשר טיפול וייעוץ בתחומים רבים. נכון להיום אנו מציעים טיפולים וייעוצים מכוונים בתחומים של פסיכותרפיה, טיפול באמנות, ייעוץ להורים ואימון (קואצ'ינג). בעתיד אנו מתכוונים להוסיף תחומים כמו טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, ביבליותרפיה ועוד.

מה היתרונות והחסרונות שבטיפול ברשת ביחס לטיפול רגיל?

לטיפול דרך הרשת מספר יתרונות בולטים. במישור הטכני יש יתרון גדול של נגישות וחיסכון. ניתן לקבל את השירות מכל מקום שבו אפשר להתחבר לרשת. מאפיין זה פותר קשיי נגישות של אוכלוסיות שונות, כמו אנשים מוגבלים פיסית; אזרחים ישראלים בחו"ל או כאלה שמרבים לנסוע; נשים לאחר לידה; אנשים המתגוררים בפריפריה; זקנים ובעלי אמצעים מוגבלים. גם העלות של הטיפול דרך הרשת היא בדרך כלל נמוכה משמעותית מטיפולים מקבילים פנים אל פנים. קיימים גם יתרונות במישור מהותי יותר. למשל, החשיפה המוגברת, שעשויה להתקיים במרחב הווירטואלי, יכולה לזרז תהליכים טיפוליים ולאפשר עיסוק בנושאים מביכים; האנונימיות של הרשת מאפשרת חשיפה לאנשים בעלי רגישות מוגברת לפרטיותם, או לכאלה עם קשיים גדולים בחשיפה פנים אל פנים; העבודה בכתיבה היא כלי תרפויטי בפני עצמו, אשר מאפשר חוויה של ארגון, העמקה ועיבוד של החומרים האישיים; החוויה הטיפולית היא בהרבה מקרים פחות תלותית ויותר עצמאית, דבר אשר מוסיף לתחושת הערך והיכולת של המטופלים; האפשרות לשמור ולתעד את העבודה הטיפולית, מאפשרת לחזור אל חומרים קודמים מהעבר הקרוב והרחוק; ויש עוד יתרונות נוספים שקצרה היריעה מלפרטים במסגרת זו תוכלו לקרוא על כך עוד במאמרים השונים שבאתר, למשל המאמר על סקירת התחום. קיימים כמובן גם חסרונות לטיפול ברשת. למשל, ההיעדר של מסרים לא מילוליים, שלהם תפקיד משמעותי ביותר בתקשורת הבין-אישית; הקושי לזהות מטופלים בעייתיים או בעלי הפרעות קשות, אשר אינם מתאימים לאופן הטיפול הזה; הקושי לזהות ולהגיב למצבי חירום רגשיים; מגבלות בחוויה של הקשר הבין-אישי ועוד.

האם קיים ניסיון בעולם בטיפול ברשת?

בעולם הולך ומצטבר הניסיון בתחום של טיפול וייעוץ ברשת. כיום כבר מלמדים את הנושא באוניברסיטאות, ומאמרים רבים מופיעים בכתבי העת המקצועיים של תחומי הייעוץ והפסיכותרפיה השונים. הנתונים המצטברים מהמחקרים השונים מעידים שלטיפול ברשת יש בהחלט תוצאות טובות, לפעמים אפילו מפתיעות, אם הוא מנוהל בצורה נכונה ומקצועית.

האם ניתן לאפיין אנשים שיוכלו להסתייע בטיפול באינטרנט יותר מטיפול רגיל?

כמו שכבר צוין קודם לכן, יש מספר אוכלוסיות שלהן הטיפול ברשת מתאים במיוחד – בעיקר כאלה עם קשיי נגישות מסיבות שונות או כאלה החוששים מחשיפה. המחקר שקיים עד היום לא מאפיין באופן ברור מי הם האנשים אשר טיפול ברשת מתאים להם יותר מטיפול פנים אל פנים, אבל בהחלט יש לא מעט מטופלים אשר מדווחים על כך שהחוויה של טיפול מכוון הייתה מוצלחת עבורם לא פחות, ואולי אף יותר מטיפול פנים אל פנים. כמובן שיש גם כאלה שמדווחים על הרגשה הפוכה. בכל מקרה, הניסיון המצטבר מראה שכל אדם שאינו סובל מ"טכנופוביה" מוגזמת או מתקשה בהקלדה על מחשב, עשוי להפיק רבות מטיפול כזה.

האם קיים תהליך של התאמה בין מטפל למטופל?

באתר "בנפשי" אנו משתדלים לעזור לכל אחד ליצור את ההתאמה למטפל/ת המתאימים לו ביותר. ההתאמה כוללת מאפיינים כמו סוג הטיפול/ייעוץ, מין המטפל, סגנון וגישה טיפולית, אופן התקשורת המועדף (מייל או צ'אט) וגורמים נוספים. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא למלא השאלון שבאתר ולשלוח אותו אלינו. בשלב הבא אנחנו יוצרים קשר אישי עם הפונה (במייל, בצאט או בטלפון, לפי ההעדפה האישית) ומשלימים את תהליך ההתאמה והקישור אל המטפל/ת. ההתאמה יכולה גם להיעשות ע"י בחירה של אחד מאנשי הצוות על סמך ההצגה העצמית של כל אחד.

איך אדע שהמטפל שהופניתי אליו מתאים לי?

בדומה לכל טיפול אחר, גם כאן חווית ההתאמה מורגשת באופן אישי וסובייקטיבי בתוך התהליך עצמו. בדרך כלל דרוש קצת זמן להיכרות הדדית כדי לבחון את ההתאמה ולאפשר לה להתגבש ולהיווצר באופן טבעי. לא תמיד ההתאמה היא דבר נתון מראש בין בני-אדם; לא מעט פעמים היא חלק מתהליך יצירת הקשר.

האם אוכל לשמור על אנונימיות בטיפול?

אתר בנפשי ואנשי המקצוע שפועלים דרכו מחויבים לשמירה מקסימלית של סודיות ודיסקרטיות, כפי שניתן לקרוא במדור "תנאי השימוש". אם זאת שמירה על אנונימיות מוחלטת מול המטפל היא מעט בעייתית – הרי אפילו כדי לשלם צריך לחשוף מספר פרטים אישיים. חווית האנונימיות ממשיכה להתקיים בדרך כלל גם אם השם האמיתי נחשף, וזו חוויה שהיא חלק בלתי נפרד מתהליך. במקרים מיוחדים שבהם מישהו מבקש לא להיחשף אפילו בשמו יתכן ויוכל להימצא הסדר מתאים.

איך טכנית מתנהל הטיפול?

התהליך מתחיל מפניה אלינו – דרך השאלון, מדור יצירת קשר או פנייה אישית לאחד מאנשי המקצוע. לאחר יצירת הקשר עם איש המקצוע קובעים הוא והפונה במשותף את פורמט התקשורת ביניהם: תדירות שליחת המכתבים (אם מדובר במייל); או זמני הפגישות בצ'אט ופרטים נוספים. הפונה מתבקש לשלם מראש לסדרה של ארבעה מפגשים או מיילים. בכל אחד מתחומי הייעוץ והטיפול יש מאפיינים ספציפיים של האופן בו התהליך נמשך מנקודה זו ואילך. על כך ניתן לקרוא במדורים באתר המתייחסים לכל תחום ותחום.

איזה ניסיון בעבודה עם מחשב דרוש בכדי לקבל טיפול ?

כל מה שנדרש זה לדעת להשתמש בדואר אלקטרוני ובתוכנת צ'אט (רק למי שבוחר בעבודה דרך צ'אט כמובן) וכן יכולת סבירה של הקלדה. אנשי הצוות שלנו גם ישמחו לעזור לפתור שאלות טכניות כמיטב יכולתם, באם אלו יעלו. אבל בעיקרון אנחנו מדברים על שימוש במחשב ברמה הכי בסיסית, לא שונה מכל שימוש רגיל ומקובל על כולם בימנו.

מה גובה התשלום וכיצד מתבצע התשלום?

התשלום עבור טיפול ברשת הוא בדרך כלל נמוך משמעותית מהתשלום על טיפול רגיל. לפרטים היכנסו למדור מחירים ותשלום באתר.

איך מתחילים בטיפול?

כדי להתחיל בתהליך אנו ממליצים לפנות אל השאלון, למלא אותו ולשולחו אלינו. זה יאפשר לנו לתת לכם את העזרה הטובה ביותר בבחירת סוג השרות ואיש המקצוע המתאימים לכם. ניתן גם לפנות ישירות אל אחד מאנשי הצוות שלנו, מאלה שמופיעים ברשימה, ולהתחיל את התהליך מולו.

אנו מאחלים לכם תהליך משמעותי ומועיל.

מה בנפשנו

קישורים

מאמרים

ענן תגים