שיקום לאחר שבץ מוח

אירוע מוחי הוא אחד הקשים ביותר שיש בים הבעיות הרפואיות והמשברים שקורים לאדם משום שגם אם שורדים במהלכו, עדיין נגרם נזק רב מאוד שיש לשקם בשנים שלאחר מכן. עוצמת הפגיעה משתנה מאדם לאדם וגם כרוכה באופי הטיפול והשיקום שהמטופל מקבל, ולכן יש גם הבדלים ברמת ההישגים שאנחנו מצליחים להשיג לאחר אירוע כזה. דבר אחד בטוח והוא אינו משתנה – שיקום לאחר שבץ מוח הוא מחויב המציאות וכל מה שאפשר לעשות על מנת לשקם את המוח לאחר שטף הדם שהוא לקה בו והנזק שנגרם לתפקודו יש למצוא את הדרך הטובה והיעילה ביותר להחזירו לתפקוד תקין. הטיפולים משתנים לא רק לפי החומרה אלא גם לפי רמת המודעות של המטופל לטיפולים החדשניים שניתנים היום לכל מי שלקה בשבץ. יש מי שיכול לקחת תוספי מזון ותרופות שמשקמות תפקוד ויש מי שזקוק רק לתרופה בסיסית ולתוספת פיזיותרפיה ואימונים מוחיים כדי להחזיר תפקודים שאבדו.

מה חשוב לדעת על שבץ מוחי?

במהלך שבץ מוחי כלי הדם במוח אינם יכולים להעביר דם מסיבות שונות ולכן תאי המוח אינם מקבלים הזנת חמצן ודם. מדובר בחסימת זרימת הדם שגורם לשבץ איסכמי, או להפך – פיצוץ של כלי דם במוח שגורם לשטף דם – שבץ דימומי. זה גורם לכך שתאים נמחקים, פשוט מתים כתוצאה מכך והמיקום שלהם קובע את מהות השיבוש והפגיעה. יש מי שסובל מהפרעות בתנועה ושיווי משקל ויש מי שאינו יכול לדבר, לקרוא, לכתוב או לזהות אפילו הרבה ממה שידע והכיר לפני האירוע. CVA כזה הוא משמעותי ככל שמאחרים בזיהוי ומתן הטיפול והיום יש כבר טיפולים מיוחדים שאמורים להציל כמה שיותר תאי מוח, אולם רק במקרה שמגיעים בזמן למטופל ומעניקים לו אותו. כתוצאה מכך תמיד נותרים ליקויים בתפקוד המטופל ברמה זו או אחרת, ויש מקרים נדירים שבהם אפשר לצאת מזה לגמרי, אבל זה תלוי כמובן בחומרת האירוע ובמהירות שבה מגיעים למטופל. יש פגיעות שאפשר לתקן והן הפיכות ויש פגיעות בלתי הפיכות ואת זה מגלים רק לאחר חודשים של שיקום לאחר שבץ מוחי.

חשיבות השיקום

גם כאשר עוברים אירוע מוחי קשה שלאחריו סובלים מנכות שתישאר זמן רב ואי אפשר יהיה לתקן לגמרי, עדיין אפשר בהחלט לשפר תפקוד מוחי ואפשר גם ללמד מחדש את המוח ואת האדם לחזור לשגרה טובה יותר וגם להחזיר לעצמו חלק מהיכולות והמיומנויות שלו מלפני האירוע. ככל שחוזרים לשגרה ולתפקוד רגיל כך יש יותר סיכוי שיצילו יותר תאי מוח. אנחנו גם יודעים שלמוח יש יכולת התחדשות מופלאה שבה גם כלי הדם ודם התאים יכולים לפעמים להתחדש במקומות מסוימים ולהשתקם. זה דורש לפעמים תרופות חדשניות או תוספי תזונה שמקילים על כך וגם מעודדים את ההתחדשות הזאת. השיקום המוחי עצמו דורש גם טיפול מקצועי בתחום הקוגניטיבי והנפשי משום שמדובר בטראומה שקשה להתגבר עליה, הפחד הגדול והתוצאות של האירוע. לפעמים התוצאות הן כאלה שיש להשלים עם מוגבלויות ונכויות שונות שאי אפשר לתקן ולשקם ולכן גם חשוב לתת טיפול נפשי לאדם שמחלים מאירוע מוחי. ההשלכות של אירוע מוחי נמשכות לכל החיים ולכן חשוב גם לברר על כל טיפול שיכול לשפר במהלך החיים את התפקוד של המוח בעקבות המחקרים שנעשים כל הזמן ברחבי העולם.

מה בנפשנו

קישורים

מאמרים

ענן תגים