כיצד אפשר להתמודד עם התקפי חרדה

התקפי חרדה מופיעים בפתאומיות וללא תחושה מוקדמת. האדם חש בתופעות פיזיולוגיות מוזרות כמו שינוי בקצב נשימותיו שהופכות למהירות ושטוחות, קצב פעילות הלב גובר, ראשו כואב והוא חש סחרחורות, פניו חיוורות וגופו רועד ומזיע וקיימת תחושה של מחנק .

ההתקף הלא מוכר הוא תופעה מלחיצה, מפחידה וחוויה מאד לא נעימה לכל אדם. עבור חלק מהם מדובר באירוע חד פעמי שקרה בעקבות מקרה אישי שחוו או טראומה ואצל אחרים מדובר בתחילתה של דרך רצופה של התקפי חרדה המופיעים שוב ושוב ללא הכנה מוקדמת במהלך היום או בשעות הלילה .

המטרה של כל מטופל ושל כל פסיכיאטר המלווה אותו, היא לגרום לכך שכמות ההתקפים תפחת באופן משמעותי ואט אט התופעה תיעלם לחלוטין.

מהו התקף חרדה

התקף חרדה מתרחש כאשר הגוף מתמודד עם מצב מסוים שאינו מוכר לו. הסיטואציה המלחיצה יוצרת עבורו איום עצום שהוא לא יודע איך להתמודד עמו ואיך לצאת ממעגל זה ולחזור לחיים נורמטיביים.

קיימים לתופעה זו גם תסמינים קוגניטיביים, תחושה של משהו רע שיקרה עוד מעט, בעיקר תחושה לא מוכרת שאין לדעת את תוצאותיה וקשה להפנים את הידיעה שקורה לאדם משהו פנימי לא מוכר שהוא אינו יודע מה עליו לעשות כדי למגר את התופעה לאלתר.

אופן הטיפול בהתקפי חרדה

תופעת התקפי חרדה יוצרת פחד, מבוכה וחוסר אונים לכל מטופל הנקלע למצב הלא מוכר שאינו קשור לבעיה פיזיולוגית בגופו. אורח חייו משתנה וקיים צורך אקוטי לצמצם את התקפי החרדה ולעשות כל שניתן כדי למנוע אותם לחלוטין. חוסר האיזון שנוצר עקב ההתקף שקרה והרתיעה מהגעת התקף נוסף יוצרים לחץ כפול ולכן טיפול בהתקפי חרדה מתבצע הוא הן נגד תופעת התקפי החרדה והן נגד החרדה מהגעת התקף נוסף.

התמודדות עם התקפי חרדה

  • טיפולים פסיכולוגיים על ידי אנשי מקצוע מנוסים בעלי ניסיון וידע רב. הטיפולים כוללים שיחות כנות על מצבים אישיים, אימון לחשיבה חיובית, טיפול התנהגותי קוגניטיבי, דמיון מודרך, ביו פידבק וטיפולים נוספים אשר יפחיתו באופן משמעותי את סבירות הגעתם של התקפי החרדה והם עשויים אף להפסיק אותם לחלוטין.
  • הבנת החרדה והעובדה שאין מדובר בתופעה מסוכנת, היא חלק חשוב בתהליך ההתמודדות עם התחושות המלוות אותה. חשוב לבצע כמה הנחיות בסיסיות ושינוי מינורי ואיטי באורח החיים כדי להקל על כל מקרה.
  • פעילות ספורטיבית קבועה תיצור יתר שליטה על הגוף, רוגע ונטרול עומסים נפשיים. הרפיה תיצור גם היא שליטה על הגוף ולכן מומלץ להרפות את השרירים באמצעות תרגילי נשימה ייעודיים המותאמים באופן אישי לכל מטופל.
  • למרות קשיי ההתמודדות בזמן אמת, חשוב למצוא בעזרת הדרכה נכונה, דרכים מידיות להילחם בתופעה מיד בעת הגעתה . כל אדם מודע לדברים המרגיעים אותו ועוצרים אט אט את חומרת המקרה ואת תכיפותם של ההתקפים.
  • במידת הצורך, יש לצרוך תרופות במינונים נכונים שיעזרו בדרכי ההתמודדות עם התקפי החרדה.

ניקוי הגוף והנפש באמצעות ניקוי רעלים

רובנו יודעים, שיש קשר חזק ועמוק בין הגוף והנפש שלנו. לא סם אומרים “נפש בריאה בגוף בריא” ואגב, זה עובד גם הפוך – “גוף בריא בנפש בריאה”. אז אחת הדרכים שיש לנו כדי לעזור לנפש שלנו להבריא, עוברת דרך הבראת הגוף. תהליך של ניקוי רעלים – דה-טוקסיפיקציה הוא תהליך עוצמתי שיכול לעשות פריצת דרך גופנית ונפשית.

אנשים לעיתים קרובות משייכים את המונח “דטוקסיפיקציה” עם רעלים כמו אלכוהול, סיגריות, קפה וסמים. אולם, הגוף שלנו מתמלא ברעלים גם לאנשים שאינם צורכים חומרים אלו (ודומים) ולכן, המטרה של דטוקסיפיקציה \ ניקוי רעלים מהגוף, היא לחסל את כל ההשפעות השליליות על הגוף מפני הסביבה: כימיקלים תעשייתיים, חומרי הדברה, תוספים במזון שלנו, עשן, מזהמים, מתכות כבדות וכל החומרים שאנו חשופים אליהם בתרבות המערבית.

כיום, אנשים מבצעים תהליכי דטוקסיפיקציה  המכוונים לאיברים כמו הכליות ומעי הגס – כדי לשמור על מערכות הגוף שלהם במצב שיא.

 

יש לשקול דרך הוליסטית לרפא ולטהר את הגוף

דטוקסיפיקציה מצויינת כדרך הוליסטית לשמור על המוח שלך ועל הגוף בריא, למרות שזה מונח רחב והוא יכול לחול על סוגים שונים של תוכניות בריאות. כמה יתרונות ברורים לאנשים שמבצעים תהליכי ניקוי גוף כוללים מיגור כאבי ראש לא מוסברים שיפור כאבי גב, לחימה נגד אובדן זיכרון, חיזוק הגוף מפני תגובות אלרגיות, ושטיפת כימיקלים מסוכנים מחוץ למערכת שלך.

יתרון נוסף של סוגים מסוימים של Detox, יכול להתבטא בניקוי ושיפור תפקודי כבד וכליות וטיהור דם.

 

DETOX  לטווח קצר הוא הכי פופולרי, אבל לעתים קרובות זוכה לפחות הצלחה

תוכניות Detox לטווח קצר יכולה לכלול צום מיצים של 24 שעות, טיפול קלציה (טיפול toxicology להסרת מתכות כבדות מהמערכת), ניקוי המעי הגס (הידרוקולוניק) וטיהור העור.

יש להזהר מפני ביצוע דיאטות אופנתיות לטווח קצר היכולות לצמצם את החומרים המזינים מן התזונה שלך, כמו צום מיצים מזדמן. יש לשמור על האיזון בדרכים אחרות כדי לענות על הדרישות היומיות שלך. זה אף פעם לא רעיון טוב לשלול את הגוף של חלבון או סיבים של כל חומר מזין לצורך העניין. אחת הדרכים המומלצות, הינה סדנת ניקוי רעלים בה מלמדים אתכם כיצד לאכול בריא, מהו אורח חיים בריא והטמעת הרגלי דיאטה נכונים לכל החיים.

 

יצירת הרגלים בריאים לאורך זמן תייצר את התוצאות הטובות ביותר

הבחירה הטובה ביותר היא תכנית ניקוי רעלים לטווח ארוך. תוכנית שתתן לך להתמקד ביצירת הרגלים בריאים באמצעות מתינות ולא רק הימנעות מקבוצת מזון, חיתוך פחמימות, או ממתיקים, וכו. אורח חיים בריא נולד מתוך אוסף של הרגלים בריאים, ויצירת הרגל חדש לוקח זמן. אם אתה מתכנן שינוי באורח החיים שלך או ירידה במשקל עם תוכנית שאתה לא יכול לממש במשך שארית חייך, אתה הגדרת את עצמך על מסלול לכישלון…

שתיית נוזלים-מים, ירקות ומיץ פירות, תה צמחים – נטילת ויטמינים או תוספי מזון יכולה לעזור להגביר את המערכת החיסונית ולשמור על הגוף שלך במצב מאוזן, וכן, תרגול יוגה, טאי צ ‘י ומדיטציה הוכחו כפעילות היכולה לעזור לווסת את הלחץ ואת רמות האנרגיה בגוף.

 

אנשים צריכים להתייעץ עם מומחה לפני תחילת תכנית DETOX ביתית

לפני תחילת טיפולים detox בבית, מומלץ כי אלה מחפשים ברצינות גמילה ורוצים לשפר את הבריאות הכללית שלהם ילכו לקבל ייעוץ מקצועי לצרכים שלהם  כך שהם יוכלו באמת לגלות את השורש של הסימפטומים שלהם ולקבל את משטר הטיפול הטוב ביותר עבורם.

 

הגוף שלך כבר מתוכנן באופן טבעי לבצע DETOX לעצמו

הדבר החשוב ביותר שיש לזכור בנוגע לניקוי רעלים בריא, הוא שלא צריך ללכת על דיאטה מיוחדת לניקוי המסלול העיכולי שלך, זה התפקיד של האיברים שלנו כי הגוף שלנו כבר מתוכנן להילחם ולחסל את הרעלים שהוא פוגש, עם הכבד שלנו, העור, מערכת השתן, מערכת העיכול עוזרים כל הזמן לטהר את הגוף שלנו באופן טבעי.

 

דיאטה מאוזנת ובריאה תעזור לגוף שלך יותר מאשר תהליך ניקוי רעלים חד פעמי

הדרך הטובה ביותר להגן על הגוף מפני רעלים? “אכלו דיאטה עשירה במזונות שיכולים לשמור על מערכת העיכול ואיבריכם בריאים, הזינו את הגוף שלכם כך שהוא מוכן לחיים המודרניים: פירות, ירקות, חלבון באיכות גבוהה, פחמימות עשירות בסיבים, שומנים בריאים, ויטמינים ומינרלים , phytonutrients, ופרוביוטיקה.

 

למי מתאים טיפול באומנות

הוא נחשב לאחת משיטות הטיפול של העת האחרונה, שיטת טיפול חדשנית יחסית המיועדת לצעירים ולמבוגרים כאחד. טיפול באומנות, השייך לתחום הפסיכותרפיה, מנצל את כוחה הרב של האומנות עצמה, של היצירה, כמקום לביטוי עצמי. כפי שקורה לא אחת במסגרת של קורס ציור, שיכול לשמש כתרפיה בפני עצמה עבור רבים, במהלך הטיפול משתמש המטופל בכלי האומנות השונים כדי לבטא את רגשותיו החבויים, כדי להביע את עצמו באופן קצת אחר, ושלא דרך המילים. את הטיפול באומנות מעבירים מטפלים מומחים בעלי הכשרה, מטפלים מנוסים בעלי תארים.

כיצד זה עובד

כמו כל קורס ציור, במסגרתו מקבלים המשתתפים כלים שונים וגם חומרים שונים ליצירה, לציור, כך גם קורה במהלך הטיפול באומנות. מטרתו העיקרית של הטיפול היא לסייע למטופל לשפר את איכות החיים שלו, תוך ניצול כלים אומנותיים שונים שיעזרו לו להביע את עצמו ולהעלות את הקשיים שמטרידים אותו במהלך היום יום. בעזרת היצירה, אותה מבצע המטופל מול המטפל עצמו, עולות החרדות, עולים הקשיים, עולים נושאים שונים שמעסיקים אותו וכל פרמטר אחר, העשוי להיות קשור אל העבר או אל ההווה שלו (חוויות שצבר, משברים ואפילו טראומות). הטיפול באומנות, כמו קורס ציור, מתמקד בסמלים לא מילויים, בצבע ובצורה, המהווים תחליף למילים. אלה יכולים לבטא קשיים בתחומים שונים, כמו קשיים חברתיים, קשיים פיזיים, קשיים רגשיים וגם קשרים קוגניטיביים.

גישות שונות בטיפול באומנות

ישנן מספר גישות לטיפול באומנות, כשלכל גישה מאפיינים אחרים. הגישה הראשונה מתייחס אל האמנות ככלי טיפולי בפני עצמו ואל תהליך היצירה כתהליך מרפא. הגישה השנייה שמה דגש רב מאד על הקשר שנוצר במהלך הטיפול בין המטפל למטופל ומתייחסת אל האומנות ככלי בלבד ולא כאל העיקר. הגישה השלישית מתייחסת אל יצירת האומנות שאותה מבצע המטופל כאובייקט נוסף, עליו משליך המטופל את כל קשייו ורגשותיו. בעזרת אובייקט זה יכול המטופל לשנות את סגנון חשיבתו וגם את האופן שבו תופס דברים בסביבתו (הקרובה או הרחוקה) ובחייו. כל אחת מגישות אלו כולל שימוש בכלים אומנותיים שונים – ציור, פיסול, צילום ועוד, ומנצל את האופי המיוחד של התחום כדי לאפשר למטופל לחוש בנוח, ליהנות מסביבה לא מאיימת. התהליך שמתקיים בטיפול הינו תהליך טבעי, המובל לעיתים על ידי המטפל ולעיתים, ברגעים מסוימים, גם על ידי המטופל עצמו.

למי זה מתאים

טיפול באומנות נועד לגרום לשינוי, להתפתחות וגם לצמיחה. זהו כלי טיפולי מיוחד, הכולל שימוש בחומרים מגוונים ובשיטות שונות של אומנות, וזאת על ידי יצירת סביבה בטוחה ומאפשרת. טיפול באומנות יכול לסייע במצבים שונים: במקרים של פוביות למיניהן וחרדות שונות, כטיפול בטראומות ילדות או טראומות אחרות, במקרים של כעסים וגם התפרצויות זעם, במקרים של הערכה עצמית נמוכה, הפרעות שינה, הפרעות קשב וריכוז וגם במקרים של דיכאון ואפילו ביישנות.

מה בנפשנו

מאמרים וכתבות

קישורים

ענן תגים

החברים שלנו