הדרכת הורים באינטרנט

מאת: איריס הלמן

"די, אני כבר לא יכולה איתו יותר…" "אני לא יודעת מה לעשות איתו" "חשבתי שהורות צריכה להיות דבר נעים" "למה הבן שלי לא מצליח כמו אחרים?" "איך אפשר להציב גבולות ?" "האם זה נכון להעניש? לחזק?" "זה מרגיש כאילו לקחו לי את הילד שלי…"

אם אחד המשפטים הללו מעורר אצלכם הד, או שאצלכם זה בעצם משפט קצת אחר, אולי הגיע הזמן להדרכת הורים, כי אפשר לעשות שינוי…

מהי הדרכת הורים?

הדרכת הורים, או ייעוץ להורים, הוא תהליך בו איש המקצוע (בדרך כלל פסיכולוג) משוחח עם ההורה בנושאים הקשורים להורות, לטיפול בילד, בקשיים הממוקדים בילד, או ביחסים בינהם. בעשורים האחרונים, גדלה ההבנה לגבי ההשפעה המכרעת שיש להורים על הילד, ומכאן לחשיבות של התערבות ועזרה לילד דרך מתן הדרכה להורים. הדרכה להורים יכולה להתבצע ברבדים שונים ובדרכים שונות, לפי הצורך. הדרכה שתוביל לשינוי היא בדרך כלל תהליך של מספר מפגשים, בהם מתמקדים הן בילד הן בהורה והן ביחסים בינהם. ההדרכה יכולה להיות ברמות עומק שונות לפי צרכי הההורה: ההורה יכול להעלות שאלות קונקרטיות הקשורות להתפתחות, ולקבל ייעוץ קונקרטי לגבי התנהגויות עם הילד, הדפוסים המצופים בגילאים שונים, או המלצות לדרכי התערבות. הורה אחר יכול  להעלות קשיים שלו כהורה אל מול הילד, ולחפש יחד עם המדריך דרכים ייעילות יותר של יצירת קשר עם ילדו. הורה אחר יכול לנסות לזהות, יחד עם המדריך, מהם המחסומים הפסיכוליגיים שלו עצמו, המקשים עליו בתקשורת עם ילדו. אתם תופתעו לגלות עד כמה עצם העובדה שאנחנו כהורים לוקחים לעצמנו את הזמן  כדי לנסות ולהבין מה קורה לנו מול הילד, יוצר שינוי משמעותי הן בחיינו והן בחיי ילדינו.

לאילו הורים ההדרכה מיועדת?

בעולם המודרני בו אנו חיים, יש מגוון סוגי הורות. יש את התא המשפחתי הקלאסי והנפוץ של אבא ואמא החיים יחד באותה דירה ומנהלים חיי משפחה, יש הורים גרושים שכולנו מכירים ויש, משפחה המקיימת הורות משותפת. תהליך הדרכת הורים באינטרנט, מיועד לכל מגוון סוגי ההורות.

מהי הדרכת הורים באינטרנט?

באינטרנט ניתן לערוך הדרכת הורים בשתי דרכים:

הדרכה דרך המייל – אתם כותבים מה מטריד אתכם, מעלים שאלות ומחשבות לגבי ילדיכם או לגבי ההורות שלכם, והמטפל קורא, חושב, ומשיב. מומלץ לקרוא את אחת הכתבות באתר על טיפול במייל כדי להתרשם מדרך התנהלות הזו.

הדרכה דרך צ'ט –  בדרך זו קובעים שעת "מפגש מכוון" ונפגשים בתוכנת הצ'ט; אתם בבית שלכם, והפסיכולוג בחדר העבודה שלו. מתנהלת שיחת צ'ט בת חמישים דקות,  בה אתם פורשים את השאלות, קשיים תהיות ומחשבות, והמדריך משיב ומגיב.

מומלץ מאוד לערוך הדרכת הורים כאשר שני ההורים מעורבים בהדרכה. המעורבות של שני ההורים יכולה להיות בדרכים שונות – חשיבה משותפת, כאשר רק אחד ההורים כותב, ישיבה משותפת ליד המחשב לכתוב ולקרוא, או כתיבה נפרדת כאשר כל אחד קורא מה שהשני כתב. לעתים תגלו שעצם הישיבה לכתיבה או חשיבה משותפת, יכולה לגרום לשינו משמעותי. אם מסיבה כלשהי אין אפשרות לבצע הדרכת הורים בשניים, גם הדרכה ליחיד היא משמעותית וחשובה. תתפלאו לגלות עד כמה יעילה יכולה להיות הדרכה דרך האינטרנט. יש משהו בחוסר הפורמליות שלכם, בנוחות, בבית שלכם. אתם תמצאו את עצמכם מסוגלים לכתוב, לשאול ולחשוף ברמה גבוהה ומעמיקה יותר מאשר במפגש פנים אל פנים. אם התנסיתם בהתכתבויות דרך האינטרנט, אתם בוודאי יודעים כי קשר אינטרנטי, דווקא בגלל העדר החשיפה של הצד השני, יכול להיות לעתים בעל עוצמה רבה. כך גם קשר עם מטפל או מדריך.

כמה פרטים מעשיים:

1. סודיות – חשוב להדגיש גם כאן כי אנשי המקצוע הנותנים הדרכת הורים הם אנשי מקצוע מוסמכים המחוייבים לאתיקה המקצועית, ובינהם כמובן לסודיות . גם בשימוש באינטרנט יש כללים לגבי דרכי השמירה על סודיות. עם זאת אף מערכת איננה יכולה להבטיח סודיות מוחלטת שאינה מופרת על ידי תקלות טעויות אנוש או זדון, קיראו זאת בתנאי השימוש באתר.

2. מצבי חרום – העבודה באינטרנט מעצם טיבה אינה יכולה לתת מענה מספק במצבים נפשיים אקוטים. אם ילדיכם או אתם במצב נפשי קשה, מחשבות אובדניות או צורך דוחק בעזר בעת משבר, אנו ממליצים לכם לפנות לעזרה מתאימה, תוכלו להיעזר ברשימת הקישורים שלנו לשם כך.

3. שיחת הכרות טלפונית – אנו ממליצים כי לפני תחילת ההדרכה תתבצע שיחת הכרות טלפונית בינכם לבין איש המקצוע שתעבדו איתו.

4. תשלום – למידע על מחיר הייעוץ ודרכי התשלום פנו למדור "מחירים ותשלום" באתר.

5. אז איך מתחילים הדרכת הורים באינטרנט? כדי להתחיל אתם מוזמנים למלא את שאלון המיקוד שלנו או לפנות ישירות לאחד מאנשי הצוות.

צוות המטפלים של בנפשי להתחיל טיפול נפשי באינטרנט בנפשי - המרכז לתהליכי טיפול וייעוץ ברשת

מה בנפשנו

קישורים

מאמרים

ענן תגים